Menu
X
+
+
+
+
+
+
X

Wypadanie włosów

Dotyczy Cię problem nadmiernego wypadania włosów? Sprawdź, co może być tego przyczyną i nasze porady co zrobić, żeby wzmocnić swoje pasma!

Za każdym razem, kiedy rozczesujesz włosy, na szczotce lub grzebieniu zostaje ich cała garść? W trakcie mycia masz wrażenie, że wraz z każdym ruchem dłoni usuwasz kolejny kosmyk? Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że dotyczy Cię problem nadmiernie wypadających włosów. Wbrew pozorom takie zjawisko jest niezwykle częste i nie dotyka wyłącznie kobiet, ale także mężczyzn. A ponieważ dla wielu z nas fryzura jest bardzo istotnym elementem całego wizerunku, nic dziwnego, że jej przerzedzenie niejednokrotnie staje się powodem kompleksów. Czemu wypadają włosy? Co zrobić, żeby temu zapobiec i zarazem poprawić wygląd naszych pasm? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej kwestii i zaproponujemy skuteczne rozwiązania.


Spis treści:

Kiedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów?

Wypadanie włosów – przyczyny

Co na wypadające włosy będzie najlepsze?

Kuracja przeciw wypadaniu włosów. Jakich kosmetyków użyć?

Co zrobić, gdy wypadają włosy? Podsumowanie


Kiedy możemy mówić o nadmiernym wypadaniu włosów?

„Wypadają mi włosy” – z pewnością jest wiele osób, które wpisywały taką frazę w wyszukiwarkę, chcąc poznać przyczyny takiego zjawiska. Większość z nas marzy o idealnie gęstych, grubych i zdrowo wyglądających włosach, które będą zbierać komplementy. Ponadto ulegamy przeświadczeniu, że tylko bujne kosmyki sprawdzają się w różnych upięciach czy cięciach, choć w rzeczywistości nawet cienkie i rzadkie włosy można wystylizować w rewelacyjny sposób.

Niemniej zwykle dążymy do tego, aby nasze włosy prezentowały się najlepiej, wobec czego ich wypadanie stanowi dla nas spory kłopot. Zanim jednak wpadniemy w panikę, warto trzeźwo ocenić sytuację i sprawdzić, czy rzeczywiście dotyczy nas silne wypadanie włosów.

Sam fakt, że wypadają włosy, nie jest absolutnym powodem do niepokoju. To całkowicie naturalna kolej rzeczy, przyjmuje się nawet, że każdego dnia tracimy około 100 pojedynczych włosów. Zwykle tego nie zauważamy, bo część z nich zostaje na ubraniach, na przyborach do stylizacji czy po prostu ląduje gdzieś na podłodze. I choć taka ilość może wydawać się przerażająca, w rzeczywistości nie jest to w ogóle widoczne w naszej fryzurze.

Jeżeli jednak włosy wypadają nam garściami lub też dotknęło nas nagłe wypadanie włosów – a wcześniej nawet nie zwracaliśmy na to uwagi – być może rzeczywiście jest to problem, nad którym warto się bardziej pochylić. Podobnie będzie w przypadku, gdy mamy do czynienia z wypadaniem włosów z cebulkami. Jeśli w dodatku bardzo wypadające włosy zaczynają powodować, że pasma ulegają diametralnemu przerzedzeniu, a nawet możemy dostrzec łyse placki na skórze głowy, warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą (w tym wypadku trychologiem).

Kosmetyki na wypadanie włosów

Dlaczego wypadają włosy?

Zanim bardziej kompleksowo omówimy problem z wypadaniem włosów, dobrze będzie przyjrzeć się bliżej poszczególnym fazom wzrostu włosa. Tym sposobem z łatwością przyjdzie nam zrozumienie mechanizmów, jakie zachodzą w naszym organizmie, a czego efekt widzimy na swojej głowie. Ponadto dzięki temu uda nam się pokazać, czemu włosy wypadają.

Pierwsze, o czym należy pamiętać, to że włosy u każdego z nas nie rosną w sposób synchroniczny. Każdy pojedynczy włos w pełni indywidualnie przechodzi cykl wzrostu, dzięki czemu obumarłe egzemplarze są stale wymieniane przez nowe. Z tego względu na co dzień nie jesteśmy nawet w stanie zauważyć tego procesu. Poszczególne fazy wzrostu włosa noszą nazwę anagen, katagen i telogen.

Anagen – tzw. faza aktywnego wzrostu, kiedy włos jest stale połączony z mieszkiem włosowym, wobec czego dostarczane są do niego wszelkie substancje odżywcze, co pozwala mu rosnąć. Ocenia się, że nawet 85% włosów znajduje się właśnie w fazie anagenu. To, jak długo on potrwa, jest uzależnione od różnych czynników, w tym diety czy genów, zwykle jest to jednak kilka lat.

Katagen – w tej fazie włos stopniowo zaczyna obumierać. Cebulka włosowa ulega obkurczeniu, co z kolei powoduje, że włos coraz bardziej wysuwa się z mieszka włosowego, aż ostatecznie wypada. Katagen trwa około trzy tygodnie, a w tej fazie znajduje się około 1-3% włosów.

Telogen – faza, w trakcie której mieszek włosowy nie jest aktywny, w związku z czym nie wyrasta z niego nowy włos. Telogen może trwać nawet kilka miesięcy i szacuje się, że znajduje się w nim ok. 10% naszych włosów.

Jak widać, każdy włos musi z czasem wypaść, żeby mógł później zostać zastąpiony przez nowy. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na wypadanie włosów, chyba że staje się ono szczególnie wzmożone, a fryzura robi się coraz rzadsza i cienka. W takim wypadku dobrze byłoby zasięgnąć porady lekarza, zwłaszcza jeżeli sami nie potrafimy wskazać, dlaczego włosy wypadają w bardzo dużych ilościach.

Wypadanie włosów – przyczyny

Przyczyny wypadania włosów mogą być naprawdę zróżnicowane, dodatkowo może się zdarzyć, że kilka z nich będzie występowało jednocześnie. Dlatego tak ważne jest obserwowanie kondycji swoich włosów szczególnie wówczas, gdy dostrzegamy, że ich stan znacząco się pogorszył.

Dość często powody wypadania włosów leżą w niewłaściwej pielęgnacji. Może to polegać na stosowaniu wyłącznie bardzo silnie oczyszczających szamponów, nieodpowiedniej odżywki (lub całkowita rezygnacja z jej używania) bądź innych obciążających nasze włosy kosmetyków, które w dodatku nie są dopasowane do ich potrzeb. Jeżeli pasma z natury są delikatne, każdy szczegół ma znaczenie, nawet to, w jaki sposób je myjemy – przykładowo zbyt gorąca woda może narażać je na uszkodzenia.

Istotny wpływ mają też produkty, z których na bieżąco korzystamy do stylizacji fryzury. Nadmierne sięganie po lakiery do włosów, żele, gumy czy inne tego typu specyfiki może znacząco osłabić strukturę włosa, co z kolei spowoduje, że będzie on bardziej podatny na kruszenie się i wypadanie.

Oczywiście to nie wszystko, co powoduje wypadające włosy. Przyczyny mogą także leżeć w naszej diecie, zwłaszcza jeśli nie jest zbyt zdrowa i brakuje w niej podstawowych minerałów i witamin. Pamiętajmy, że do mieszków włosowych trafiają substancje odżywcze, za sprawą których włos może zdrowo rosnąć – jeżeli zatem nie dbamy o organizm od środka, znajdzie to swoje odbicie również w stanie naszych pasm.

Co może być przyczyną wypadania włosów poza nieprawidłową pielęgnacją oraz brakiem zbilansowanej diety? Czasem to nasze uwarunkowania genetyczne determinują to, jak prezentują się kosmyki. Oprócz tego do głosu mogą dochodzić zaburzenia hormonalne – przykładowo kobiety w okresie ciąży oraz karmienia piersią często zauważają, że ich włosy znacząco się przerzedziły. Jeśli nie spodziewamy się dziecka i w ostatnim czasie nie rozpoczęliśmy zażywania antykoncepcji hormonalnej, być może warto byłoby wykonać odpowiednie badania, by sprawdzić, czy nasza gospodarka hormonalna nie została w jakiś sposób zaburzona.

Nie zapominajmy też o tym, co powoduje wypadanie włosów w sposób nagły i dość gwałtowny – stres. W silnie emocjonalnych sytuacjach, które kosztują nasz organizm wiele wysiłku, raptownie może się pogorszyć stan naszej skóry i właśnie włosów. Ciało narażone na długotrwały i silny stres jest wystawiane na ciężką próbę, wobec czego słabnie. To nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszej fryzury.

Skuteczne serum na wypadanie włosów

Od czego wypadają włosy? Nieodpowiednie nawyki

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek związać włosy w tak ciasny kucyk lub kok, że po zdjęciu gumki aż zalała Cię ulga? To również jedna z odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną wypadania włosów. W tego typu fryzurach włosy są dosłownie gniecione i ściskane, w związku z czym łamią się i kruszą. Niejednokrotnie też wraz z gumką szarpiemy za kosmyki i możemy je w ten sposób wyrywać, szczególnie kiedy akcesoria do takich uczesań zawierają twarde metalowe elementy.

Sam sposób, w jaki rozczesujesz włosy, także może zaważyć na tym, czy zaczną się one przerzedzać. Od czego mogą wypadać włosy przy czesaniu? Szczotka lub grzebień ze zbyt twardym i sztywnym włosiem, zamiast pomóc Ci w pozbyciu się kołtunów, będą jedynie uszkadzać powierzchnię włosa. Istotne jest też, by nie zaczynać rozczesywania od nasady, ale od końcówek i stopniowo kierować się ku górze. W ten sposób znacznie szybciej poradzimy sobie ze splątanymi pasmami i jednocześnie unikniemy przykrych niespodzianek w postaci garści włosów, która zostanie na szczotce.

Każdego dnia nasze włosy muszą wiele znieść. Nawet ich stałe ocieranie się o materiały ubrań czy pościeli może naruszyć ich delikatną strukturę. Dlatego też warto o tym pamiętać i w miarę możliwości zabezpieczać kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wypadające włosy – przyczyny zdrowotne

Niestety w sytuacji, kiedy nasze włosy stają się coraz rzadsze i nie jesteśmy w stanie zapanować nad ich wypadaniem, musimy także rozważyć inny scenariusz, mianowicie potencjalne choroby. Istnieją różne schorzenia, które mogą powodować wypadanie włosów – leczenie będzie wówczas niezbędne.

Do takich chorób możemy zaliczyć m.in.:

łojotokowe zapalenie skóry – nierzadko dotyczy właśnie skóry głowy, w wyniku czego cierpią cebulki. Stan zapalny osłabia je, co w konsekwencji prowadzi do wypadania włosów;

atopowe zapalenie skóry – wiążą się z nim liczne podrażnienia, a także silne przesuszenie skóry, co również może osłabiać mieszki włosowe;

łupież łojotokowy – odmiana łupieżu o dość ostrym przebiegu, w której może dojść nawet do łysienia;

łuszczyca – jednym z jej objawów są podrażnienia mieszków włosowych;

nowotwory – mogą one zaatakować również naszą skórę głowy.

To oczywiście nie wszystko. Nadmierne wypadanie włosów może także wskazywać na problemy z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, anemię, boreliozę czy też chorobę Hashimoto. Dlatego ważne jest zasięgnięcie opinii zaufanego specjalisty i w razie konieczności dobrze będzie wykonać wszelkie niezbędne badania.

Co na wypadające włosy będzie najlepsze?

Wypadają włosy – co zrobić? Twoim pierwszym krokiem może być przyjrzenie się codziennym nawykom dotyczącym ich stylizacji. Jeśli do tej pory do upięcia włosów służyły Ci głównie gumki z metalowymi elementami oraz ciężkie klamry i spinki, zrezygnuj z nich na rzecz bardziej miękkich i przyjaznych pasmom akcesoriów. Polecane są m.in. bawełniane lub jedwabne scrunchie. Pamiętaj, by nie wiązać włosów zbyt mocno, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do ich uszkodzeń. Dobrze będzie także zmienić szczotkę na taką, która posiada elastyczne włosie.

Ponadto zaleca się również, aby na czas snu nie zostawiać włosów rozpuszczonych. Zwiąż je w luźny warkocz lub kucyk. Dzięki temu w nocy nie będą aż w tak dużym stopniu ocierać się o pościel. I bezwzględnie unikaj spania w mokrych włosach! W takiej sytuacji są najdelikatniejsze i najbardziej podatne na urazy.

A skoro już mowa o myciu, nie zapominaj o dokładnym rozczesaniu pasm przed tym procesem. Do spłukiwania szamponu czy odżywki używaj letniej wody, a jeżeli chcesz później sięgnąć po suszarkę – wybierz chłodny nawiew lub też zastosuj skuteczną termoochronę. Kosmetyki zabezpieczające włosy przed wysoką temperaturą będą niezbędne również w przypadkach, gdy zechcesz skorzystać z prostownicy czy lokówki.

By właściwie odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby włosy nie wypadały, należy dobrze przyjrzeć się swojej diecie. Być może brakuje w niej produktów bogatych w cenne składniki odżywcze, w tym witamin z grupy B oraz witaminy E. W Twoim jadłospisie nie powinno zabraknąć takich składników jak orzechy, pieczywo pełnoziarniste, szpinak, brokuły czy jajka. Dbaj przy tym o to, żeby pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia, ponieważ w ten sposób nawadniasz organizm od środka.

Kuracja przeciw wypadaniu włosów. Jakich kosmetyków użyć?

Właściwie dobrana pielęgnacja to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów w walce o piękne i zdrowe włosy. Jeżeli z uwagą dobierzemy produkty do ich oczyszczania i odżywiania, z biegiem czasu ich stan może ulec znaczącej poprawie. I chociaż żaden kosmetyk nie będzie nam oczywiście w stanie zastąpić profesjonalnej terapii przeprowadzonej pod okiem lekarza, to jednak bez wątpienia prawidłowa rutyna pielęgnacyjna pomoże nam w osiągnięciu wymarzonego rezultatu. Zatem co stosować na wypadanie włosów? Szczególną uwagę chcemy zwrócić na gamę Aminexil Advanced - kosmetyki na wypadanie włosów od L'Oréal Professionnel. To profesjonalne produkty stworzone właśnie z myślą o włosach skłonnych do nadmiernego wypadania. Jeżeli nie wiesz, co zrobić, żeby włosy nie wypadały, być może to właśnie regularne stosowanie tych produktów pomoże Ci zredukować ten problem.

Ampułki na wypadanie włosów

Polecamy m.in. ampułki na wypadanie włosów Aminexil Advanced, które kryją w sobie skoncentrowane serum wzmacniające siatkę kolagenu i fibronektyny. Dzięki temu cebulki włosów są bardziej stabilnie osadzone, co z kolei wpływa na zmniejszenie wypadania. Oprócz tego, za sprawą dodatku kwasu omega-6, włókna włosów staną się odżywione. To kuracja na wypadanie włosów, której skuteczność potwierdziły badania kliniczne – już po 6 tygodniach Twoje włosy mogą się zagęścić.

 

Serum na wypadanie włosów

Działanie ampułek rewelacyjnie wspiera profesjonalne serum na wypadanie włosów Aminexil Advanced. Stosowane tuż po pełnej pielęgnacji i najlepiej na noc, zagęszcza włosy i wzmacnia ich włókna, dzięki czemu są one silniejsze i mniej podatne na wypadanie. Podobnie jak wspomniane ampułki, to serum przeciw wypadaniu włosów powstało przy udziale ekspertów, w tym fryzjerów oraz dermatologów. Jest to zatem efektywna formuła, której regularne stosowanie przynosi oczekiwane rezultaty już po 6 tygodniach.

Co na wypadanie włosów możemy jeszcze stosować? Nie moglibyśmy nie wspomnieć o gamie Serioxyl Advanced - kosmetyki na gęste włosy, za sprawą której osiągnięcie gęstych i mocnych włosów staje się po prostu łatwiejsze. Produkty z tej serii mogą być stosowane nie tylko wtedy, gdy nie wiesz, co jest dobre na wypadanie włosów – możesz je również włączyć do pielęgnacji, jeżeli od zawsze Twoje pasma były dość rzadkie i marzysz o zwiększeniu ich objętości.

Szampon na gęste włosy

Jaki szampon na wypadanie włosów może się sprawdzić? Rekomendujemy Szampon Zagęszczający Włosy Serioxyl Advanced. Oczyszcza skutecznie, ale przy tym łagodnie, a oprócz tego przywraca włosom zdrową gęstość oraz zdrowy blask. W składzie znajdziemy m.in. magnez, który usuwa zanieczyszczenia i te substancje z powierzchni skóry głowy, które mogą zakłócać wzrost włosów. Jednocześnie formuła została całkowicie pozbawiona silikonów, parabenów czy też siarczanów.

Serum na gęste włosy

Aby wspomniany szampon okazał się jeszcze skuteczniejszy, a nasze marzenia o gęstej fryzurze były coraz bliżej spełnienia, warto sięgnąć także po Profesjonalne Serum Zagęszczające Włosy Serioxyl Advanced. Produkt zawiera Stemoxydine oraz resweratrol, przez co równoważy cykl życia włosa i przyspiesza regenerację mieszków włosowych. Serum najlepiej nakładać w niewielkiej ilości na osuszone ręcznikiem włosy i delikatnie wmasować w skórę głowy.

Co zrobić, gdy wypadają włosy? Podsumowanie

Omówiliśmy, co stosować na wypadające włosy oraz jak codziennie dbać o kondycję naszych pasm, by nie były zbytnio narażone na uszkodzenia. Właściwa stylizacja, odpowiednie akcesoria do rozczesywania i upinania włosów, zdrowa dieta, zbalansowany tryb życia – to wszystko może diametralnie odmienić wygląd naszej fryzury. Oczywiście nie powinniśmy jednocześnie rezygnować z możliwości konsultacji z lekarzem, jeżeli obawiamy się, że wypadanie włosów jest skutkiem ubocznym jakiegoś schorzenia. Sami możemy natomiast zatroszczyć się o to, by rutyna pielęgnacyjna była wprost stworzona dla potrzeb naszych włosów.

L'Oréal ProfessionnelPolecane produkty